Služby a cestovný ruch

Rekreačné zariadenie Třinec sa nachádza v ústí Žiarskej doliny, ktorá patrí k najvyhľadávanejším dolinám južnej strany Západných Tatier. Celá oblasť je súčasťou Tatranského národného parku. 
V lete je objekt vhodným východiskom na podnikanie vysokohorských túr a pešiu turistiku v oblasti Žiarskej, Veľkej a Bobroveckej doliny, na vrcholy Roháčov, Baníkova a Baranca. V zime ponúka skialpinistické túry, možnosť bežeckého a zjazdového lyžovania v blízkom lyžiarskom stredisku Žiar-Dolinky (1 km).
Z objektu je možné podnikať výlety za poznávaním historických pamiatok Liptova (Liptovský Mikuláš (7 km), Múzeum liptovskej dediny Pribylina (20 km)), na návštevu Demänovských jaskýň (15 km) a termálnych kúpalísk Aquapark Tatralandia, Bešeňová a Liptovský Ján.
Stredisko detskej rekreácie Třineckých železiarníStredisko detskej rekreácie Třineckých železiarní
Salaš Žiar ponúka nielen široký sortiment liptovských špecialít, predaj syrov a syrových výrobkov, ale aj možnosť ubytovania, aktívneho odpočinku a športového vyžitia.
Kto chce zdolávať končiare Západných Tatier, či brázdiť lesné zvážnice na horskom bicykli, alebo obdivovať podhorie z konského chrbta, mal by z okresného mesta Liptovský Mikuláš odbočiť smerom k obciam Smrečany a Žiar a asi po 12 km jazdy salaš podľa smerových tabúľ ľahko nájde. Tešíme sa na Vašu návštevu, verte, že neoľutujete.
Salaš v Žiarskej doline
   
Komplex chaty KOŽIAR nájdete v ústí Žiarskej doliny, v čarovnom prostredí prekrásnej prírody, v tieni starých smrekov a blízkosti zurčiaceho potoka. Svojou polohou a jedinečnou atmosférou je správnou voľbou pre rodinnú dovolenku, skupinovú i individuálnu turistiku, firemné akcie, aj priateľské stretnutia. Koliba Kožiar
Hotel Spojár je umiestnený v peknom prostredí na úpätí Žiarskej doliny, najnavštevovanejšej doliny Západných Tatier.
Žiarska dolina je strediskom vyhľadávaných turistických a cyklistických chodníkov. Je vyhľadávaným centrom turistických výstupov na príľahlé horské štíty Západných Tatier medzi, ktoré patrí hlavne výstup do Žiarskeho sedla, na Baranec, Plačivô a Baníkov s možnosťou návštevy Žiarskej chaty. K ďalším turistickým atrakciám obce patrí typický slovenský horský salaš s reštauráciou, ktorý sa nachádza nad obcou a je vzdialený od hotela cca 500m. Salaš je prevádzke v letnom období.
Hotel Spojár

Neďaleko (doslova pár krokov) od Hotela Spojár je postavený pamätník hrdinom SNP. V roku 2005 ho poctil svojou návštevou aj priamy účastník SNP, na počesť ktorého sme pripravili malé oslavy. 

Pamätnik SNP
 Predajňa potravín
V centre obce je predajňa potravín COOP Jednota. Okrem potravín sa dá v nej kúpiť aj množstvo užitočného rozličného tovaru.

Tel. číslo do predajne: 044/5586138

Otváracie hodiny:

Pondelok 7.30 - 12.00 14.00 - 17.00
Utorok 7.30 - 12.00 14.00 - 17.00
Streda 7.30 - 12.00 14.00 - 17.00
Štvrtok 7.30 - 12.00 14.00 - 17.00
Piatok 7.30 - 12.00 14.00 - 17.00
Sobota 8.00 - 11.00  
Predajňa COOP Jednota - Žiar
   
Obecná knižnica

Obecná knižnica sa nachádza v budove Kultúrneho domu.
Otvorená býva každý štvrtok v čase od 17.00 hod. do 19.00 hod.

V knižnici nájdete viac ako 1800 kníh rôzneho žánru pre deti i pre dospelých. Taktiež sú k dipozícii na čítanie aj najznámejšie časopisy – Zdravie, Záhradkár.

Knihovníkom je p. Juráš Ján.

Štatút obecnej knižnice v Žiari.
Knižničný a výpožičný poriadok obecnej knižnice v Žiari.
KnižnicaKnižnica_02

 Infosystém cintorín

Štart infosystému cintorín